Ubuntu logo
Hálózat

Hálózati beállítások

Az itt leírtakat használhatjuk asztali és szerver rendszeren is.

Az alapvető beállítások az /etc/network/interfaces állományban találhatók. Amikor telepítjük az Ubuntut, ennek során a hálózati beállítások ebbe a fájlba tárolódnak el. Legalábbis a szerver és az alternate telepítőknél így van, a desktopnál úgy tudom, hogy nem. Persze ez akkor érvényes, ha telepítésnél bekonfigoltuk a hálót. Ha nem ezt megtehetjük utólag is.

Az ifconfig paranccsal kérdezzük le a jelenlegi beállításokat. Ha látunk IP címet, maszkot meg ilyesmit és van net, az jó. Ha nem akkor állítgassunk. Tudjuk meg van-e dhcp szerver a hálózatban vagy statikus beállítást kell hogy alkalmazzunk. Ebben az esetben több adatra lesz szükség. Az is lehet, hogy az ifconfig nem hoz ethX hálózati interfészt csak a loopback-et. Nekem volt már olyan, hogy az eth0 volt bekonfigurálva és eth1 azonosítójú csatoló volt a rendszerben. Ezt az ip link show (+1 Robinak) utasítással tudjuk meg, ahol az összes csatolót hozza a linux. Olyan esetben történik ez meg, ha pl. hálókártyát cserélünk a gépben így a MAC Address más lesz, ugyanis ez alapján van azonosítva a hálózati csatoló. Na, sok a szöveg, csináljuk végre!

Tehát:

ifconfig
ip link show

Akkor ezek alapján állítsuk is be:
sudo nano /etc/network/interfaces

Az alábbiakat adjuk hozzá vagy a meglévőt módosítsuk (én eth0-t írok), a loopback-et hagyjuk békén:

DHCP esetén:

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

Statikus hálózat esetén:

auto eth0
iface eth0 inet static
     address 192.168.1.15
     netmask 255.255.255.0
     network 192.168.1.0
     broadcast 192.168.1.255
     gateway 192.168.1.1
     dns-nameservers 192.168.1.1

Természetesen ezeket a címeket a saját hálónknak megfelelően írjuk be. Egy újraindítás és ha minden jól ment van hálónk. Grafikus felületen mindezt egyszerűbben lehet megoldani a Network Manager-rel, viszont könnyen ráfaraghatunk, ha az X nem indul. Tapasztalataim szerint ugyanis a Network Manager-rel létrehozott hálózat nem íródik be az interfaces-be. Úgyhogy ez a biztos megoldás.

Egy pár parancs a hálózat kezeléséhez:

sudo ifdown eth0  '-lekapcsolja az interfészt
sudo ifup eth0  '-bekapcsolja az interfészt
sudo ifdown -a  '-lekapcsolja a teljes hálózatot
sudo ifup -a  '-bekapcsolja a teljes hálózatot
sudo dhclient  '-megújítjuk a dhcp kapcsolatot
sudo ifconfig eth0 192.168.1.15 netmask 255.255.255.0  '-ideiglenes IP-t adhatunk a hálókártyánknak (újraindítás után elvész)
sudo route add default gw 192.168.1.1 eth0  '-ideiglenes alapértelmezett átjárót adhatunk a csatolónak (újraindítás után elvész)
route -n  '-útválasztási tábla megjelenítése

Alapértelmezetten a névfeloldáshoz szükséges szervereket (dns) a /etc/resolv.conf állományban adhatjuk meg a következő módon:
nameserver 192.168.1.1

Még egy fontos dolog. Ha szervert akarunk üzemeltetni a címzés statikus legyen!

© fiti 2010